İYİ Partili Uz: Delege listesindeki usulsüzlüklerin arkasında Akşener’e gitme diyenler var

İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, partisinin 27 Nisan’da yapılacak olağanüstü kurultayı için hazırlanan delege listesinde “sistemli ve organize usulsüzlükler yapıldığını” iddia etti. Uz açıklamasında, Çankaya İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na teslim edilen kurultay delegeleri listesini incelediklerini belirterek, “listede seçme ve seçilme hakkına halel getiren ve 146 yıllık demokratik seçim geleneğimize darbe vuracak sistemli ve organize usulsüzlükler yapıldığı tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Rıdvan Uz daha sonra Ankara İl Seçim Kurulu’na konuya ilişkin itiraz dilekçesi verdi ve bina önünde açıklama yaptı.

‘İSTİFA ETMİŞ DELEGELERİN BİLGİLERİ DEĞİŞTİRİLEREK KULLANILDI’

“27 Nisan tarihinde yapılacak olağanüstü kongremizde oy kullanılacak delegelerimize ilişkin listenin tarafımıza ibrazından itibaren, içinde hukukçuların, müfettişlerin, siyasetçilerin olduğu seçkin bir heyet tarafından incelemeye tabi tutulmuştur” diyen Uz açıklamasında şunları kaydetti:

“Bu çerçevede ilk tespitlerimize göre çok sayıda istifa etmiş delegenin yerine isimleri aynı kalmak üzere farklık kimlik bilgilerine sahip başka kişilerin kaydedildiği anlaşılmıştır.
Örnek vermek gerekirse Ankara Delegemiz olarak görünen M….. A…. İstifa etmiş olmasına rağmen listede yer almış, üstüne üstlük gerçek doğum tarihi 1980 olmasına rağmen listede bu tarih 1992 olarak belirtilmiş, aynı şekilde baba ismi de farklılık arz etmektedir.
Tespitlerimize ilişkin bazı örnekler tablo şeklinde ekte sunulmuştur. Ayrıca konuya ilişkin idari ve cezai işlemlere yönelik müracaatlar başta ilçe seçim kurulu olmak üzere ilgili mercilere yapılmaktadır.

‘ARKASINDA İKTİDARIN OLDUĞUNA DAİR ŞÜPHELERİMİZ VAR’

Bu olumsuz ve hukuksuz durumun arkasında Cumhur İttifakı ve mevcut iktidarın olduğuna dair ciddi şüphelerimiz bulunmaktadır.
Böyle bir girişimden en büyük menfaati elde edecek kişi, grup, zümreye bakmak olağan şüpheli araştırmasında başlangıç noktası olmalıdır.
Partimiz üyesi olmayan kişilere kongremizde oy kullandırmak suretiyle delegenin iradesini hukuksuz şekilde suistimal etmek veya kongreyi erteleterek, iptal ettirerek partimizi sıkıntılı bir sürecin içine sokmak günlerdir kurucu Genel Başkanımız Meral Akşener’e gitme diyerek kamuoyu önünde zora sokanlardan beklenebilecek bir davranıştır.

‘İPTAL ETTİRMEYE ÇALIŞTIKLARI KANAATİNDEYİZ’

Seçim gecesi Genel Başkanımızın ortaya koyacağı onurlu davranışı geciktiren, onu bu kararından vazgeçirmek için çaba harcayan zümrenin bu defa delege iradesine fesat karıştırarak bu yolu zorladığını, kongreyi erteletme veya tamamen iptal etme yoluyla partimizi daha sıkıntılı bir sürece sokacak, gerginlik ve kırgınlıkları artıracak, itibar erezyonuna uğratacak, tasfiye, bıkkınlık ve ayrışmaları dönülemez noktalara taşıyacak iş ve işlemler yaptıkları kanaatindeyiz.

‘HİÇBİR ŞAİBEYE YER BIRAKMAKSIZIN…’

Ancak nitelikli ekibimiz bu durumu çok erken fark etmiş, gerekli girişimlerde bulunarak sürecin akamete uğramasının, herhangi bir olumsuzluk yaşanmasının önüne geçmiştir.
İYİ Parti kongresi 27 Nisan günü hiçbir şaibeye yer bırakmaksızın büyük bir coşkuyla toplanacak, Türkiye sınırlarını aşarak bütün Türklerin umudu niteliğinde bir yolculuğun önemli bir kilometre taşı olacaktır.”

OLGUN: MAKSADI AŞAN BEYANLARA İTİBAR ETMEYİNİZ

Bu arada İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşleri Başkanı Hakan Şeref Olgun sosyal medya hesabından konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Olgun usulsüzlük tespit edilen kişi sayısının 18 olduğunu belirterek “Kurultay sürecini olumsuz etkilemek amacıyla yapılan ve maksadı aşan beyanlara itibar edilmemesini rica ederiz” dedi.

Olgun’un paylaşımı şöyle:

“Olağanüstü 5. Kurultayımız da oy kullanabilecek üst kurul delege sayımız 1311 kişidir. Genel merkezimizin incelemeleri neticesinde 18 kişi açısından usulsüzlük tespit ederek gerekli itirazlar yapılmıştır. İddia sahipleri tarafından yapılan itirazların büyük çoğunluğu istifa eden delegelerimiz yerine yedek delegelerin asil delege olarak listeye eklenmesinden ibarettir. Kurultay sürecini olumsuz etkilemek amacıyla yapılan ve maksadı aşan beyanlara itibar edilmemesini rica eder. Kamuoyunun bilgisine saygıyla arz ederiz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir